Na tej stronie sa publikowane zdjecia i artykuly mojego autorstwa.Prosze o niepublikowaniebez mojej zgody.Wszystkie prawa zastrzezone.

piątek, 13 maja 2011

Tradycyjny strój i biżuteria w Arabii Saudyjskiej.

Dzisiaj mężczyźni noszą thawb, prostą, sięgającą do kostek bawelniana sukienke. Tradycyjne nakrycie głowy składa się z ghutry, dlugiej bialo -czerwonej chusty (nakrycie głowy), podtrzymywanego przez agal, podwójnie zwinięte kółko z czarnego sznurka.
Tradycyjny strój kobiecy, podkreślający regionalne i plemienne motywy, zdobią monety, cekiny, metaliczne nici oraz bogato kolorowane aplikacje. Klasycznym kobiecym nakryciem głowy jest szajl - szal z lekkiej tkaniny owinięty wokół głowy, dodatkowo podtrzymywany przez liczne ozdoby w kształcie okręgów, czapek czy biżuterii. Abaja, czarne okrycie wierzchnie, zwyczajowo zakładane jest na sukienkę gdy kobieta pokazuje się w miejscach publicznych.
Delikatne hafty i tkane w wymyślne wzory materiały mają również długą tradycję na Półwyspie. Motywy stosowane na pokryciach namiotów, jukach i dywanach są różne w zależności od regionu.
Biżuteria była niezbędnym elementem arabskiego stroju od tysięcy lat. Wykonane zazwyczaj ze srebra bądź stopów srebra tradycyjne bransoletki, pierścionki, naszyjniki i ozdoby głowy charakteryzują imponujące rozmiary, przyciągające wzrok wzory i kunsztowne wykonanie. Biżuteria często bywa ozdobiona kamieniami półszlachetnymi, koralami, paciorkami lub monetami.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

komentarze

zobacz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...