Na tej stronie sa publikowane zdjecia i artykuly mojego autorstwa.Prosze o niepublikowaniebez mojej zgody.Wszystkie prawa zastrzezone.

piątek, 13 maja 2011

Fulla - lalka dla prawdziwych muzułmanek


Bliski Wschod majswoją własną zabawkę- Fulla, która na pierwszy rzut oka wydaje się być kolejną kopią lalki Barbie. Jest nią jednak tylko pozornie…
Fulla, podobnie jak coraz większa liczba dziewczyn na Bliskim Wschodzie, ukrywa swoje ciało i włosy pod tradycyjnym, muzułmańskim strojem. Od Barbie odróżnia ją także typ urody - jest ciemnooką brunetką, a nie zachodnią blondynką o błękitnych oczach.
Fulla po raz pierwszy pojawiła się na rynku w 2003 roku. Została wymyślona i wyprodukowana w Syrii osiągając w krótkim czasie sukces, o którym mogą jedynie marzyć inni producenci zabawek. Lalka ma odpowiadać kulturowemu wzorowi prawdziwej muzułmanki. Jej imię pochodzi od kwiatu, który można znaleźć wyłącznie na Bliskim Wschodzie, przez co jest jeszcze bliższa dzieciom, do których jest kierowana.

Chociaż w większości przypadków prezentowana jest w zakrywającym całe ciało stroju wyjściowym (muzułmanki nie mogą pokazywać obcym mężczyznom włosów), jej ubiór różni się w zależności od charakteru państwa. W konserwatywnej Arabii Saudyjskiej jest sprzedawana przede wszystkim w czarnej sukni i chuście, odsłaniającej jedynie twarz. W państwach
liberalniejszych, ubrana jest w nieco bardziej obcisłe stroje i płaszcz w pastelowych kolorach. Na głowie ma wtedy modną, kolorową chustę, na wzór tych noszonych przez niektóre młode dziewczyny.

Fulla nigdy nie odkrywa ramion ani nóg, a w sytuacjach, gdy mogą ją zobaczyć obcy mężczyźni, zawsze nosi na głowie chustę. To właśnie ubiór jest najbardziej wyrazistym elementem podkreślającym muzułmański charakter lalki, chociaż nie jedynym. Przykłady pojawiających się już wcześniej lalek dowodzą, że nie wystarczy odpowiednio ubrać Barbie, aby stała się popularna wśród muzułmańskich dzieci (i ich rodziców). Dlatego Fulla ma także własny, różowy dywanik, na którym modli się, zgodnie z zasadami islamu, pięć razy dziennie. Rodzice, zadowoleni z wartości, których nośnikiem staje się lalka, mogą dokupić różowy dywanik z logo lalki, odpowiednio duży, aby mogła modlić się na nim ich córka.
Fulla jest kreowana przez swojego twórcę, syryjską firmę New Boy, na kochającą, szczerą i uczciwą osobę, traktującą z szacunkiem swoich rodziców. Wykonuje także zawody tradycyjnie przypisywane kobietom w społeczeństwach muzułmańskich - jest najczęściej nauczycielką, lekarką, dentystką, a nie na przykład astronautką, jak Barbie. Osobno można dla niej dokupić kuchnię i akcesoria fryzjerskie, ale także centrum handlowe, do którego może wybierać się z koleżankami, także ubranymi w chusty i skromne stroje.

Pomimo tak pozytywnych dla muzułmańskich mieszkańców Bliskiego Wschodu wartości, Fulla
staje się czasem obiektem krytyki, szczególnie ze strony obrońców praw kobiet. Dla nich jest ona przejawem wzrostu religijności, a czasem także narzędziem reislamizacji, która już teraz przejawia się w zmuszaniu niektórych kobiet do noszenia chust. Paradoksalnie, da się tu dostrzec pewne odbicie argumentów stosowanych przez krytyków Barbie, której wartości (chociażby kult ciała) także mogą pozbawić kobiety wolności…

Są to jednak raczej pojedyncze głosy, a Fulla wydaje się być normalnym produktem, którego strategia marketingowa bardzo przypomina tę, która wypromowała Barbie. Pomimo elementów, które raczej nie przypadłyby do gustu jej amerykańskiej kuzynce, takich jak dywanik do modlitwy czy zestaw do henny, Fulla ma także, obok samochodu, szereg innych akcesoriów. Dzieci mogą sobie kupić płatki śniadaniowe, słodycze i napoje Fulli, do szkoły iść pachnąc jej perfumami z różowym plecakiem pełnym zeszytów z jej wizerunkiem, a przed snem umyć się jej mydłem i poczytać jej gazetkę. Pomimo tych wielu podobieństw, Barbie zawsze będzie jednak coś, czego skromna Fulla nigdy mieć nie będzie - swojego Kena…
źródła:
fulla.com
alarabiya.net
sptimes.com
nytimes.com

1 komentarz:

  1. Jak dla mnie Barbie rzeczywiście odsłania za dużo.
    (Jestem chrześcijanką)

    OdpowiedzUsuń

komentarze

zobacz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...