Na tej stronie sa publikowane zdjecia i artykuly mojego autorstwa.Prosze o niepublikowaniebez mojej zgody.Wszystkie prawa zastrzezone.

piątek, 27 maja 2011

Życie kobiet w w krajach muzułmańskich

Życie kobiet w krajach muzuŁmanskich nie jest łatwe.Dla czlowieka z zachodu wrecz szokujace. Nie do zrozumienia zycie z wielowiekowymi tradycjami , ktorych nie da sie zmienic.
Kobiety z Jordanii ciesza sie prawami o jakich kobiety z Arabii saudyjskiej moga jedynie pomażyc.zycie w Ammanie rozni sie od zycia w Rijadzie.W Jordani mozemy spotkac kobiety ubrane wedlug mody zachodniej jak i kobiety noszace abaje i zasłaniajace twarz.Nie ma żadnych zasad  ani przymusów zwiazanych z ubiorem.Na plażach możemy spotkac kobiety nawet w strojach kąpielowych.Kobiety maja tu pelne prawa.Pracuja ,ucza sie , prowadza auta.nie różnia sie niczym od meżczyzn.
Natomiast w Arabii Saudyjskiej jest inaczej.Przymusowe jet wkładanie abaji i zaslanianie twarzy.bez tego stroju nie moga wyjsc na ulice.Przeważnie nie maja żadnych praw.Przy podróży musi im towarzyszyć mężczyzna-brat,mąż lub syn.Nie maja prawa prowadzić samochodu.Sa własnosćią meża ,sprowadzone do rangi przedmiotu.Choc teraz kobiety AS sa śilniejsze.Chodza do szkół,ucza sie i pracuja.
Feministki zaczeły zmieniać Arabie.Zmiany sa widoczne tylko w dużych miastach.Nie musza zasłaniać twarzy.Mja wieksza wolnosc.Ale na prowincji życie biegnie ja przed wiekmi.kobiety maja tam zasloniete twarze,mężczyźni maja po 4 żony , wszystko odbywa sie zgodnie z prawem.
Autorka Om Ali

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

komentarze

zobacz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...