Na tej stronie sa publikowane zdjecia i artykuly mojego autorstwa.Prosze o niepublikowaniebez mojej zgody.Wszystkie prawa zastrzezone.

wtorek, 10 maja 2011

Rola i status obu płci w AS

 Mężczyźni  w Arabii Saudyjskiej mają więcej praw niż kobiety. Kobiety nie mogą prowadzić pojazdów ani podróżować za granicę bez obecności lub zgody męskiego opiekuna (mahram). W zasadzie w każdym aspekcie życia prywatnego i publicznego zależne są od ojców, bratów czy mężów. Mogą jednakże posiadać własne dobra i inwestować pieniądze. W rodzinie status kobiet, zwłaszcza matek i sióstr, jest wysoki. Znaczna liczba kobiet odniosła sukces w biznesie, nauce i literaturze, jednak osiągnięcia te pozostają często poza zainteresowaniem opinii publicznej w kraju.

Podróżujące samotnie kobiety, aby uniknąć opóźnień w odprawie paszportowej lub tranzytowej, powinny zadbać o obecność sponsora na lotnisku. Kobieta zamężna przebywająca w Arabi Saudyjskiej ze swym mężem musi posiadać jego zgodę na wyjazd. Wyjazd dzieci wymaga akceptacji ojca.

W restauracjach, parkach, bankach, szkołach i innych instytucjach publicznych wydzielone są oddzielne pomieszczenia/miejsca dla mężczyzn, kobiet z dziećmi oraz rodzin. Tylko w luksusowych hotelach i centrach handlowych zasady te nie są w pełni przestrzegane.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

komentarze

zobacz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...