Na tej stronie sa publikowane zdjecia i artykuly mojego autorstwa.Prosze o niepublikowaniebez mojej zgody.Wszystkie prawa zastrzezone.

środa, 29 czerwca 2011

Prawa Kobiet w Arabii Saudyjskiej
Na całym świecie prawo jazdy i dostęp do samochodu są uważane za  cos ważnego, nawet bardzo ważnego-wolności osobistej. 
 Arabia  Saudyjskia jest  jedynym narodem, który zabrania kobietom prowadzenia samochodu.
Ale zmiana nadchodzi, choc  wolno. Kobiety zaczely prowadzic samochody w KSA i nikt ich nie zatrzymuje.Sa to kobiety ktore maja prawojazdy,wyrobily je za granica .A kobiety ktore nie maja prawojazdy,napewno w Arabii jej nie dostana.


Zakaz prowadzenia pojazdów jest coraz większym źródłem międzynarodowego wstydu dla królestwa.


80% Kobiet  w arabii  to   wyksztalcone kobiety absolwentki  wyższych uczelni i są coraz ważniejsze dla wykwalifikowanej siły roboczej. A jednak nie maja praw  do wszystkiego.Kobiety potrzebują pozwolenia męża lub męskiego opiekuna  na podróżowanie, studiowanie,  wizyty w biurze rządu lub po prostu wyjść na zewnątrz. No i oczywiscie stroj, bez ktorego nie moga wyjsc na ulice.


Ale kazdy kraj ma swoj obyczaj  i musimy sie z tym pogodzic.


na podstawiehttp://www.scrippsnews.com/node/625437 komentarzy:

 1. Nie widzę powodu, dla którego musimy się z tym pogodzić!!!

  OdpowiedzUsuń
 2. Do anonimowego: Dlaczego tego nie rozumiesz.Kazdy kraj ma swoj obyczaj,nie mozemy tego zmienic.Moze konkretnie napiszesz o jaki powod ci chodzi.

  OdpowiedzUsuń
 3. Hmm... Om Ali, przyznam, że jestem zaskoczona Twoim komentarzem. Czytając posty napisane przez Ciebie wcześniej, a dziś także o udziale 2 Arabek w odbywającej się aktualnie olimpiadzie londyńskiej, miałam wrażenie, że jesteś za prawami kobiet - takich normalnych praw, nie żadnych kontrowersyjnych. A tu niespodzianka...

  Osobiście bardziej skłaniam się ku opinii wyrażonej w komentarzu anonimowym. Nie uważam, że to dobrze, gdy świat za wszelką cenę chce zaprowadzać swoje porządki w poszczególnych krajach, aby wszędzie było tak samo, z założenia właściwie (wiemy, jakie bywają tego skutki). Jednak gdy sami obywatele danego kraju odczuwają dyskomfort psychiczny w związku z ustalonymi bez liczenia się z ich opinią zasadami, to dlaczego nie wspomóc ich choćby sygnałem, że popieramy ich dążenia do zmian? W tym konkretnym przypadku choćby z uwagi na solidarność kobiecą? Skoro obyczaje panujące w Arabii są odbierane przez żeńską część jej społeczeństwa jako dyskryminacja, to znaczy, że obyczaje te są złe i nie ma nic zdrożnego w dążeniu do ich zmiany. Tym bardziej, że rzecz tyczy prawa do prowadzenia pojazdów, a nie żadnych dewiacji na przykład. Tak to widzę ja.

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Kobiety ,ktore widzialy jak zyje sie w innych krajach to one czuja deskryminacje.Ale kobiety ktore pochodza z KSA i nie wyjechaly za granice swojego kraju nie czuja sie zdeskryminowane.Dlaczego?Poniewaz zyja tak jak im obyczj nakazuje i nie czuja ze ich obyczaje sa zle.
  Moja opinia to ze ani w Arabii ani w innym kraju arabskim kobiety nie beda mialy takich praw jak kobiety z europy czy ameryki.Nigdy!!!!
  A ja nie jestem przeciwniczka zmian.
  Mieszkam tu i wiem jak tu sa traktowane kobiety arabskie czy nawet cudzoziemki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Om Ali, z całą pewnością Ty wiesz lepiej, my możemy jedynie wyciągać wnioski na podstawie dostępnych materiałów. Podobnie jak Arabki mają zapewne możliwość porównywać swoje życie z tym, co widzą w zagranicznych programach, czasopismach itd., które dostępne są w ich kraju. Jeśli się mylę i dostęp do takich źrodeł wcale nie jest łatwy, proszę mnie poprawić. Jeśli jednak jest, to może wcale nie trzeba podróżować poza Arabię, aby mieć świadomość panujących różnic. Zastanawia mnie jedno: Dlaczego od pewnego czasu tak bardzo nagłaśniany jest problem dyskryminacji kobiet w Arabii? Bo tak dużo macie tam "buntowniczek"? Czy może, Om Ali, przyczyn upatrujesz w czymś innym? Chętnie poznam Twój punkt widzenia.

   Usuń
 5. Oczywiscie od pewnego czasu bardzo naglosniony jest problem dyskryminacji kobiet w arabii.Ja zgadzam sie z toba i nie mam zadnych innych przyczyn upatrzonych w czyms innym.Uwazam tylko,ze jest to bardzo skomplikowana sprawa i ciezko bedzie zmienic prawa kobiet w KSA.Dlaczego?Poniwaz wywodzi sie to z tradycjii i ma bardzo dlugie korzenie.dlatedo mysle i widze ze ten problem nie rozwiaze sie od razu.Trzeba bedzie sporo czasu i cierpienia poniewaz mezczyzni arabii sa temu przeciwni.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Są przeciwni, gdyż tak, jak jest, jest im bardzo na rękę... Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

   Usuń

komentarze

zobacz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...