Na tej stronie sa publikowane zdjecia i artykuly mojego autorstwa.Prosze o niepublikowaniebez mojej zgody.Wszystkie prawa zastrzezone.

wtorek, 14 czerwca 2011

Leworęcznni w Arabii saudyjskiej i Jordanii


Kiedy ktoś z was je, niech je prawą ręka i kiedy pije niech pije prawą ręką ,ponieważ szatan je i pije lewą ręką-(muslim 3764)

Islam nie zwalcza leworecznych.Musimy pic i jesc prawa reka.
W krajach arabskich jest bardzo duźo leworęcznych.Lecz ich nie zauważysz.ponieważ jeśli małe dziecko zaczyna pisać w szkole lewą ręką,to nauczyciel nauczy je pisać prawą ręką.Od małego jest uczone że powinno używać tylko prawej reki.Ale lewą rękę powinnien używać tylko do dotykania i usuwania wszelkich nieczystości-"nikt z was nie powinnien dotykać swojego penisa prawą ręką kiedy oddaje mocz,podmywać się prawą ręką po załatwianiu się"-powiedział prorok .


Połowa mojej rodzinki jest leworęczna , wiec mam troche kłopotu w domu z jedzeniem.Ciężko jest odduczyć dziecka jedzenia i picia lewą ręką.Piszą lewą ręką  , a jedzą prawą ręką.Z mojego doświadczenia uważam ze to żaden problem czy jesteś praworęczny czy leworęczny.W zasadzie leworęczni sa zdolniejsi i bardziej inteligentni.
Ale czasami mamy małe wpadki i moga być nieprzyjemne.
Zdażyło mi się podanie kawy arabskiej lewą ręką dla pewnej saudyjki i ona z oburzeniem powiedziała do mnie po arabsku-"kawę podaje się prawą ręką i nikt jej od ciebie nie weźmie z twojej lewej ręki."

6 komentarzy:

 1. Witam,

  Ja jestem leworęczna,na szczęście nigdy nie spotkałam się w Jordanii z próbami oduczania mnie używania tej ręki do czegokolwiek.
  Z tego co wiem w Polsce też kiedyś oduczano dzieci pisania lewą ręką, np. mój wujek teraz jest oburęczny z tego powodu:)

  Podawanie kawy lewą ręką jest u beduinów rzeczywiście obrazą,taka tradycja.Dobrze że nie mam z tym problemu,wolę nalewać lewą i podawać prawą :)

  Pozdrawiam
  Arabella

  OdpowiedzUsuń
 2. masz racje Arabello.W Jordanii to zaden problem,ale w arabii jest inaczej.

  OdpowiedzUsuń
 3. moim zdaniem osoby leworecznej nie da sie zmusic do bycia praworeczna. I tak wszystkie czynnosci precyzyjne bedzie wykonywac dominujaca reka czyli lewa.
  Milutka towarzyszke picia kawy mialas nie ma co

  OdpowiedzUsuń
 4. Zmusić całkiem się nie da,ale takie próby były,i teraz mój wujek pisze i prawą i lewą ręką,czego ja nie potrafię jako leworęczna której nikt nie zmuszał do zmiany "ręki",jak próbuje pisać prawą ręką to pisze jak przedszkolak :) Nie wiem jak u niego z resztą czynności,typu jedzenie czy kopanie piłki..itd.Ale to pisanie mnie zaskoczyło.

  OdpowiedzUsuń
 5. Moj maz pisze i robi wszystko lewa reka.Nie dal rady odduczuc sie.Natomiast moja starsza corka urodzila sie leworeczna.Wtedy studiowalam na bialorusi.w przedszkolu odduczono ja pisania i jedzenia lewa reka.Teraz jest praworeczna.Moj syn 5-latek jest leworeczny i nie moze nauczyc sie prawa reka ani pisac ani jesc.po wakacjach pojdzie do przedszkola to zobaczymy co bedzie.Natomiast najmlodsza cora jest leworeczna,2,5 latka.ja ja odduczylam.kiedy jadla zmienialam jej reke no i teraz moze pisac i jesc prawa i lewa reka.Natomiast kiedy zaczyna isc,to lewa noga zaczyna robic kroki.Czyli leworecznych mozemy poznac rowniez z jakiej nogi zaczyna krok.

  OdpowiedzUsuń
 6. idiotyzm oduczać kogoś bycialeworęcznym tylko dlatego, ze ich bożek tak powiedział

  OdpowiedzUsuń

komentarze

zobacz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...