Na tej stronie sa publikowane zdjecia i artykuly mojego autorstwa.Prosze o niepublikowaniebez mojej zgody.Wszystkie prawa zastrzezone.

niedziela, 19 czerwca 2011

Arabia Saudyjska -obyczaje,tradycje,potrawy.


Arabia Saudyjska , trzeci co do wielkości kraj w Azji,stanowi około 4/5 półwyspu arabskiego.3/4 kraju stanowi pustynia.Brak tu jezior,rzek ani strumieni.Ale w AS jest wiele studni artezyjskich(woda wyplywa na powierzchnie naturalnie).
Ludzie AS sa potomkami plemion koczowniczych.ludzie z tradycjami.Beduini to ludzie zamieszkujacy pustynię , mieszkający w namiotach.Tradycyjne potrawy to dates(daktyle),arikah(chleb z poludniowo-zachodniej cześci kraju), fatir(płaski chleb), kepsa(kurczak z ryżem).
AS jest również sercem i centrum islamu.Kultura i prawa AS opierają sie na zasadach islamu.Zakaz spożywania wieprzowiny i picia alkoholu.
Święta w AS to świeta islamskie:Ramadan(miesiąc postu z wschodu  do zachodu słońca ,Eid al-Fitr(święto na zakończenie Ramadanu i Eid al-adha(świeto ofiar).Muzułmanie przed świętem Eid al-Adha odbywają pielgrzymkę do Mekki a następnie składają Allahowi ofiarę z barana.Mięso zostaje rozdane bliskim i potrebującym.
Podstawowym pożywieniem dla Saudyjczów są przeica , ryż,jogurt,daktyle,kurczak oraz jagnięcina.AS ma ponad 18 milionó palm figoych ,które produkują 600 milionów funtów fig każdego roku.
Popularne w AS jest mleko wielbłąda orazprodukty mleczne:jogurt,ser biały,dżamid.Tradycyjna potrawa to kapsa,mandi.
Posiłki  w AS spożywane  są siedząc po turecku na pdłodze lub na dywanie.Saudyjczycy dzielą się jedzeniem ztego samego naczynia.Jedzenie jest zwykle spożywane palcami lub kawałkiem chleba.Po islamsu tylko prawa ręka służy do jedzenia,alewa ręka jest uważana za"niieczystą" ponieważ jest używana do higieny osobistej.Mycie rąk to rytuał wykonywany przed i pojedzeniu.
Daktyle,kawa i herbata to ulubione przekąski  la Saudyjczyków.Kawę przygotowuje się codziennie.Jest to tradycja.W domu Saudyjczyka nie może zabraknąć kawy.Przygotwanie kawy jest troche skomplikowane.Obejmuje cztery garnki,dla fusów,wody,przypraw,a nastepnie łączenie i podawanie w małych filiżankach.Mężczyźn  Arabii spędzają dużo czasu na piciu kawy i herbaty.

1 komentarz:

komentarze

zobacz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...