Na tej stronie sa publikowane zdjecia i artykuly mojego autorstwa.Prosze o niepublikowaniebez mojej zgody.Wszystkie prawa zastrzezone.

czwartek, 14 kwietnia 2011

Saudowie postawią sobie drapacz chmur o wysokości 1609 metrów

Będzie to największy budynek biurowo-mieszkalny na świecie, znacznie wyższy od dotychczasowych rekordzistów. W środku znajdą się biura, siedziby firm, luksusowy hotel oraz prywatne apartamenty. Konstrukcja pochłonie zawrotną sumę 30 miliardów dolarów (!). Za miedzą, w Dubaju, znajduje się obecny rekordzista, mierzący "zaledwie" 828 metrów. Jak widać planowana wieża będzie prawie dwukrotnie wyższa. Budynek Kingdom Tower stanie w Jeddah (Dżudda), które jest jednym z głównych ośrodków miejskich Arabii Saudyjskiej położonych nad Morzem Czerwonym. Jako że niebo w tamtym regionie świata bywa bardzo przejrzyste, widoki będą zapewne zapierały dech w piersiach.
Będzie to bardzo smukła wieża. W przypadku takiej budowli konieczne jest zastosowanie najnowszych technologii z zakresu budownictwa, inżynierii. W górnej partii budynku projekt przewiduje zastosowanie specjalnego wahadła, które pozwoli zachować stabilność konstrukcji. Z całą pewnością będzie to jedna z największych atrakcji turystycznych, ciekawe na jakiej wysokości zostaną umiejscowione platformy widokowe? (w tym wypadku chodzi o dostępne dla gości przeszklone korytarze, z których będzie można podziwiać panoramę pustyni oraz Morza Czerwonego). Inwestycja wpisuje się w swoisty wyścig architektoniczny (kto zbuduje najwyższy budynek na Ziemi) jaki od jakiegoś czasu obserwujemy w tamtym regionie świata.

Antoni Woźniak

1 komentarz:

  1. Budowniczymi będa zapewne te same firmy które budowały w Emiratach Arabskich
    Paula

    OdpowiedzUsuń

komentarze

zobacz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...