Na tej stronie sa publikowane zdjecia i artykuly mojego autorstwa.Prosze o niepublikowaniebez mojej zgody.Wszystkie prawa zastrzezone.

czwartek, 31 marca 2011

Rijad, stolica Królestwa Arabii Saudyjskiej

Rijad, stolica Królestwa Arabii Saudyjskiej .Nazwa Riyadh, (liczba mnoga) oznacza miejsce bogate w ogrody i sady .
 Od małego miasteczka otoczonego murami  Rijad przeobrazil sie w  nowoczesne miasto o powierzchni1800kilometrów kwadratowych.

Rijad znajduje sie w centrum Arabii Saudyjskiej  i znajduje się we wschodniej części centrum Półwyspu Arabskiego, na szerokości geograficznej (24.38) stopni na północ i geograficznej (46.43) stopni na wschód i na wysokości (600 npm.
Rijad  ma  klimat  kontynentalny , gdzie jest gorąco i sucho w lecie i umiarkowany klimat zima- długi dzień i zimno w nocy. Deszcze są nieliczne i często towarzyszą mu  wiatry i burze.Bardzo czeste sa burze piaskowe.

Rijad to obszar  wolny od jezior i rzek. Znajduje się na wzgórzu. Okazuje się, że rozciąga się na zachód w kierunku gór (collarette) i na wschód do pasa pustyni Dahna.
Najważniejsze cechy geograficzne miasta Rijad:

-Wadi Hanifa
-Wadi Al Batha
-Valley Allison-grupy niewielkich wzniesieniach na Bliskim
 

Rijad ma bardzo wysoki poziom zaludnienia, liczące obecnie ponad 4.000.000 osób (cztery miliony) . Stąd Rijad jest jednym z najszybciej rozwijających się miast na świecie. Zamieszkuje go 65 % Saudyjczykow i 35% obywateli zagranicznych. Rijad  dzieli sie na 15 dzielnic

 Riyadh noca


pisze dla was Om Ali

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

komentarze

zobacz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...