Na całym świecie prawo jazdy i dostęp do samochodu są uważane za cos ważnego, nawet bardzo ważnego-wolności osobistej.
Arabia Saudyjskia jest jedynym narodem, który zabrania kobietom prowadzenia samochodu.
Ale zmiana nadchodzi, choc wolno. Kobiety zaczely prowadzic samochody w KSA i nikt ich nie zatrzymuje.Sa to kobiety ktore maja prawojazdy,wyrobily je za granica .A kobiety ktore nie maja prawojazdy,napewno w Arabii jej nie dostana.
Zakaz prowadzenia pojazdów jest coraz większym źródłem międzynarodowego wstydu dla królestwa.
80% Kobiet w arabii to wyksztalcone kobiety absolwentki wyższych uczelni i są coraz ważniejsze dla wykwalifikowanej siły roboczej. A jednak nie maja praw do wszystkiego.Kobiety potrzebują pozwolenia męża lub męskiego opiekuna na podróżowanie, studiowanie, wizyty w biurze rządu lub po prostu wyjść na zewnątrz. No i oczywiscie stroj, bez ktorego nie moga wyjsc na ulice.
Ale kazdy kraj ma swoj obyczaj i musimy sie z tym pogodzic.
na podstawiehttp://www.scrippsnews.com/node/62543
Nie widzę powodu, dla którego musimy się z tym pogodzić!!!
OdpowiedzUsuńDo anonimowego: Dlaczego tego nie rozumiesz.Kazdy kraj ma swoj obyczaj,nie mozemy tego zmienic.Moze konkretnie napiszesz o jaki powod ci chodzi.
OdpowiedzUsuńHmm... Om Ali, przyznam, że jestem zaskoczona Twoim komentarzem. Czytając posty napisane przez Ciebie wcześniej, a dziś także o udziale 2 Arabek w odbywającej się aktualnie olimpiadzie londyńskiej, miałam wrażenie, że jesteś za prawami kobiet - takich normalnych praw, nie żadnych kontrowersyjnych. A tu niespodzianka...
OdpowiedzUsuńOsobiście bardziej skłaniam się ku opinii wyrażonej w komentarzu anonimowym. Nie uważam, że to dobrze, gdy świat za wszelką cenę chce zaprowadzać swoje porządki w poszczególnych krajach, aby wszędzie było tak samo, z założenia właściwie (wiemy, jakie bywają tego skutki). Jednak gdy sami obywatele danego kraju odczuwają dyskomfort psychiczny w związku z ustalonymi bez liczenia się z ich opinią zasadami, to dlaczego nie wspomóc ich choćby sygnałem, że popieramy ich dążenia do zmian? W tym konkretnym przypadku choćby z uwagi na solidarność kobiecą? Skoro obyczaje panujące w Arabii są odbierane przez żeńską część jej społeczeństwa jako dyskryminacja, to znaczy, że obyczaje te są złe i nie ma nic zdrożnego w dążeniu do ich zmiany. Tym bardziej, że rzecz tyczy prawa do prowadzenia pojazdów, a nie żadnych dewiacji na przykład. Tak to widzę ja.
Pozdrawiam.
Kobiety ,ktore widzialy jak zyje sie w innych krajach to one czuja deskryminacje.Ale kobiety ktore pochodza z KSA i nie wyjechaly za granice swojego kraju nie czuja sie zdeskryminowane.Dlaczego?Poniewaz zyja tak jak im obyczj nakazuje i nie czuja ze ich obyczaje sa zle.
OdpowiedzUsuńMoja opinia to ze ani w Arabii ani w innym kraju arabskim kobiety nie beda mialy takich praw jak kobiety z europy czy ameryki.Nigdy!!!!
A ja nie jestem przeciwniczka zmian.
Mieszkam tu i wiem jak tu sa traktowane kobiety arabskie czy nawet cudzoziemki.
Om Ali, z całą pewnością Ty wiesz lepiej, my możemy jedynie wyciągać wnioski na podstawie dostępnych materiałów. Podobnie jak Arabki mają zapewne możliwość porównywać swoje życie z tym, co widzą w zagranicznych programach, czasopismach itd., które dostępne są w ich kraju. Jeśli się mylę i dostęp do takich źrodeł wcale nie jest łatwy, proszę mnie poprawić. Jeśli jednak jest, to może wcale nie trzeba podróżować poza Arabię, aby mieć świadomość panujących różnic. Zastanawia mnie jedno: Dlaczego od pewnego czasu tak bardzo nagłaśniany jest problem dyskryminacji kobiet w Arabii? Bo tak dużo macie tam "buntowniczek"? Czy może, Om Ali, przyczyn upatrujesz w czymś innym? Chętnie poznam Twój punkt widzenia.
UsuńOczywiscie od pewnego czasu bardzo naglosniony jest problem dyskryminacji kobiet w arabii.Ja zgadzam sie z toba i nie mam zadnych innych przyczyn upatrzonych w czyms innym.Uwazam tylko,ze jest to bardzo skomplikowana sprawa i ciezko bedzie zmienic prawa kobiet w KSA.Dlaczego?Poniwaz wywodzi sie to z tradycjii i ma bardzo dlugie korzenie.dlatedo mysle i widze ze ten problem nie rozwiaze sie od razu.Trzeba bedzie sporo czasu i cierpienia poniewaz mezczyzni arabii sa temu przeciwni.
OdpowiedzUsuńSą przeciwni, gdyż tak, jak jest, jest im bardzo na rękę... Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.
Usuń